כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

דילמות חדראוכליות

דף הבית > חדר אוכל >  דילמות חדראוכליות
 
 
 

איך הפכו הקיבוצניקים לאנשים עמוקים ומחושבים כל כך? התשובה פשוטה - חדר האוכל מזמן להם דילמות קשות ומאתגרות שלא מותירות להם ברירה אלא להשתמש בראש ולחשוב איך לצאת מהן. הנה כמה דוגמאות לקונפליקטים מרכזיים כאלה.
 

דילמת הפועל

אתה בשלהי ארוחה טובה של צהריים, האוכל טוב ואתה נהנה. בזווית העין אתה קולט את בן הכיתה הקשקשן שלך, אוהד "הפועל", נכנס לחדר האוכל ובליבך אתה כבר יודע - הוא ישב עכשיו איתך בשולחן ויבלבל לך במוח שעתיים על שינויים בהרכב או על המשחק מלפני חודשיים!
הקונפליקט: לקום מהר ולהסתלק כי אתה לא בנוי לזה עכשיו, או להישאר עם בן הכיתה (שבסופו של דבר הוא גם חבר ובאיזה שהוא מקום אתה כן מכיר בזכות של אנשים כאלו לחיות)?
 

דילמת הכנפיים

הגעת מספיק מוקדם לחדר אוכל ועוד נשארו כמה כנפיים מצופות - יש! פה אין קונפליקט: קח לך כמה שרק תוכל, אל תשאיר לאף אחד אחר ואל תפגין רחמים כי גם עליך לא ירחמו. אבל מה- את הכנפיים, איך לאכול?!
הקונפליקט: קודם את הציפוי ורק אז את הכנף?
את הכל יחד? עם קטשופ, או בלי? כדאי לקחת
גם אורז בצד? אבל אז לא יהיה לך מקום בבטן
לעוד כנפיים וחבל, כי זה הדבר הכי טעים בחדר-אוכל...
 

דילמת הלחם המטוגן

ובאותו עניין ממש - הלחם המטוגן. בדרך כלל יבוא
בבוקר או בערב ואתה פשוט לא יודע...
הקונפליקט: היום אני בקטע של פינוק אז אני לוקח אותו עם סוכר, או שאני הולך על גבינה לבנה או קוטג'? ואולי בכלל עם דבש כי אמרו לי שזה הכי טוב, אבל דבש...? אנשים אומרים הרבה דברים מוזרים ואי אפשר לסמוך על כולם.
 

דילמת עם מי לשבת

ארוחת שישי בערב, השמחה גדולה וכל המי-ומי של הקיבוץ כבר כאן. אתה כמובן הגעת מעט באיחור כי מרחת ג'ל בשיער או שסתם לא מצאת מה ללבוש, ועכשיו כשכולם כבר יושבים אתה בבעיה...
הקונפליקט: לשבת עם ההורים כמו ילד טוב, בתקווה שביום ההולדת שלך יזכרו לך את זה ותזכה למתנות יוקרתיות - או לשבת עם החבר'ה, אלו שעל ההורים כבר וויתרו מזמן בשביל להרשים את הבנות ואולי איתם יהיה גם לך סיכוי עם איזו אחת היום בערב.
 
 

דילמת הפנים לדלת

אפילו יותר מאיפה יושבים, חשובה השאלה עם הפנים - לאן? לכאורה אין פה בכלל שאלה: כולם יושבים עם הפנים לכניסה, רואים מי בא ומתוך כך מגלגלים שיחה. אבל קיים מצב בו בשולחן כבר יושבות מספר חתיכות, ואתה נקרע!
הקונפליקט: האם לשבת עם הפנים לכיוון הבנות ולשטוף את העיניים בנחת, או להישאר עם הפנים לכניסה כי אולי משם תבוא זו שאליה נכספת...
 

דילמת הצ'ולנט

קיימים קונפליקטים רבים הנוגעים לחמין, וזהו רק אחד
מהם. החמין כידוע מתבשל לו כבר מיום שישי
בצהריים, ורק בשבת שלמחרת יוגש לארוחת
הצהריים. אך יודעי דבר כבר הוכיחו שהוא הכי טעים
בשישי בלילה, בסביבות 2-3 לפנות בוקר.
הקונפליקט: לפרוץ לחדר האוכל בשישי בלילה
ולאכול חמין כמו שחמין צריך להיות, ולהסתכן שאחד
הגרמנים שלעולם אינו ישן יתפוס אותך ויחתוך אותך
במכונת הלחם - או להיות ילד טוב ולאכול בשבת בצהריים כמו כולם חמין שהיה יכול להיות הרבה - אבל ממש הרבה - יותר טוב?
 
הדילמות שהוצגו להלן הן ממש רק קצה הקרחון והרשימה עוד ארוכה. אבל את הקונפליקטים הנוספים אתם תוסיפו, כן-כן, פה בתגובות למטה. תפתיעו אותי!