כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

העצמה נשית דרך הקול

דף הבית > מאמרים דף הבית >  העצמה נשית דרך הקול
 
 
 

לשחרר ולהעצים את האישה באמצעות הקול
כיצד העצמת הקול מעצימה את האישה בכל הרבדים


בעידן בו נשים תופסות עמדות מפתח במקומות עבודה מגוונים,
ובמסגרת החברה והמשפחה "אישה עובדת" אינו מושג זר והיא מצופה לעמוד בכל משא התפקידים שבחרה לקחת על עצמה מתוך רצונה להשתלב במעגל העבודה המשמעותי, במסגרות חברתיות המעניקות לה תחושת שייכות ועניין
וכן בקרב המשפחה, גם שם הפכה להיות משמעותית ולא רק בגידול הילדים כי אם בתרומתה לרווחה הכלכלית של המשפחה, בעודה מביאה הכנסה משמעותית ולעיתים אף גבוהה מזו של בעלה.
נכון, עדין ישנן נשים, אשר חייהן מתנהלים בצל המערכת החברתית לתוכה גדלו ומנציחים דפוסים המקובלים שם. לעיתים בחירתה להישאר בבית ולגדל הילדים נובעת מאידיאולוגיה המונחית מטובת הילדים והמשפחה.

העצמה נשית הינו מושג שהתפתח במהלך העשורים האחרונים, אשר כוונתו לבשר כי הגיע זמנה של האישה להביא את עצמה למימוש בכל המובנים.
על מנת כן הפך המושג העצמה נשית למושג נרדף של מודעות לצרכים, לרצונות, למאוויים, לכשרונות וליכולות החבויים בכל אישה. העצמה נשית הפכה להיות נפוצה בכל הזדמנות בה מציגים תוכניות בעלות תכנים עשירים למען קידום עצמאותה של האישה , למען חיזוק האמונה והביטחון שלה בעצמה, ביכולות שלה ובסיכויים שלה להשתלב בכל מקום בו תבחר.
בשיטת "הקול המרפא" אנו עוסקים בהעצמה נשית דרך שחרור וגילוי הקול הפיזי תחילה, ביחד עם גילוי הקולות הפנימיים, האותנטיים המבקשים להתגלות ולהגיע לידי מימוש בדרכים שונות בחייה של האישה.

דרך הביטוי הקולי ניתן לממש את המושג העצמה נשית כי ניתנת לכל אישה היכולת לדבר את עצמה, לשיר בדרכים יצירתיות, כך שהיא מביאה לידי מימוש יכולות שלא ידעה שקיימות בה, לאלתר טקסטים המבטאים את עולמה הפנימי, המחשבתי והרגשי. עם הזמן , ככל שהתהליך מתקדם משחררת אנרגיה כלואה, תחושת הרפיה ומסוגלות מתעוררת, נוכחות חדשה מתהווה בתוכה והיא הופכת להיות עדה ליכולות הקוליות שלה בעצמה, בעצם זה שהיא משמיעה את קולה היא ממחישה את המושג העצמה נשית שהוא למעשה הוצאה של העשייה המבורכת , השחרור הקולי וכל הנלווה לו, המביאים את האישה לבסוף לתוצאות, ליצירת שינויים משמעותיים , מתוך אומץ, שחרור הפחד וההרגלים הנושנים ורכישת יכולות קוליות המובילות להיכרות עם דפוסי התנהגות שונים בעצמה,
כך שהיא מרגישה מחוזקת ליצור לעצמה פעמים רבות מציאות רצויה יותר עבור עצמה.

באשר לנשים העובדות בתחומי ההייטק או בארגונים ומוסדות המנוהלים על ידי גברים ומאוכלסים בסביבה גברית בעיקר, הן חשות צורך גדול להתאים עצמן לסביבה הגברית בה הן מצויות ולסגל דפוסי התנהגות וחשיבה מותאמים על מנת להרגיש תחושת שייכות ושויון ערך.
במקומות כאלו, לעיתים צפים ההיבטים הנשיים, כגון :רגישות יתר למילים מסוימות, להתנהגויות שאינן מכבדות, אז מתגבר הצורך לדמוע, לעיתים מתעורר ביתר שאת הקושי להתבטא מול מנהל
או צוות בכירים ועולה תחושת חוסר אונים מתסכלת, האסרטיביות נעלמת ואת מקומה תופס
הצורך לרצות, להתחבב, רק על מנת להרגיש חלק מ.. וישנן דוגמאות שונות למצבים דומים אצל נשים שונות ומגוונות, העובדות בסביבה גברית הדורשת מהן, לעיתים ,להתנהל שלא כפי שנכון עבורן.

במצבים אלו ניכר הצורך בתוכניות להעצמה נשית על רקע העיוות בסביבה גברית ועל רקע העיוות הנוצר בשל הרצון להשתוות לעולם הגברי במקום להעצים את הצד הנשי ולהביאו בדרכו האיכותית והטובה ביותר, כך שאישה תתנהל כאישה במקום עבודתה, בדרך שתכבד את מי שהיא על מהותה.
רק אישה אשר מכירה במקומה המשמעותי בחברה הגברית בה היא עובדת, המכירה את יתרונותיה שם, רק היא תוכל להביא עצמה בביטחון בדרכה הייחודית ולהשפיע על סביבתה הנשית.
העצמה נשית הינה הכרחית על מנת להגביר את המודעות לנחיצות להחזיר לאישה אתת מעמדה כמהות נשית על שלל פקידה ומקצועיותה בתחומי החיים השונים, בעבודה ובכל מקום בו היא בוחרת.


ד"ר אירית אלון Ph.D- פסיכותרפיסטית בקול ובתנועה  (תואר ברפואה משלימה)
(ד"ר לפסיכותרפיה הוליסטית ומומחית בתרפיה בקול,   ** תואר המוכר בחו"ל , אינו מוכר בארץ))