כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

תערוכת צילומים של מתנדבות

דף הבית > ארכיון תרבות >  תערוכת צילומים של מתנדבות
 
 
 

בתוך המכלול של תנועת המתנדבים לקיבוצים, שהחלה בשנות ה-60, בלטו הצעירים מדנמרק, 40,000 במספרם. כידוע, רבים מהם שמרו לאורך שנים על קשר עם הקיבוץ שאירח אותם ועם מתנדבים ששהו עמם. נוצרו גם זוגות רבים, חלקם נשארו בארץ ואחרים חיים בדנמרק. ועוד נתון מרשים, אם גם לא רשמי: לכ-20 חברי פרלמנט דנים רשום פרק של שהות בקיבוץ בעברם, כך מספרת יעל ניצן, אוצרת תערוכת צילום שתוקדש למתנדבים, ותיפתח ב-22 בנובמבר במרכז התרבות Verdens Kultur Center שבמרכז קופנהגן.
  
ניצן, בת גבת, הגיעה לביקור בדנמרק לפני שנתיים, והציעה למארחיה לארגן תערוכה ובה תמונות של מתנדבים דנים בישראל. "התגובה שלהם הייתה מדהימה", היא נזכרת, "הם מאוד התלהבו. גם שגרירות ישראל בדנמרק נרתמה. בעזרתה של רינה קרן, שהייתה אז רכזת פרויקט המתנדבים, התחלנו לחפש תמונות, וכך הגענו לדדה – דוד עינב מבית אלפא, שיש לו אוסף מאוד יפה של תצלומים מהימים ההם. היינו בקיבוצים מעברות, הזורע ומשמר העמק, ששומרים על חומר בארכיונים שלהם. נפגשנו עם מטה אסולין מאפיקים, שהייתה מהמתנדבות הראשונות, ב-1965. התערוכה תכלול כ-50 תמונות, רובן של עינב, וכן כעשר תמונות עכשוויות של הצלמת הדנית, פמלה רוהל, שביקרה לאחרונה בישראל וצילמה דנים שנשארו בקיבוצים".
 
 
 
עינב, בן וחבר בית אלפא, אומר שבתערוכה יוצגו שתי תמונות בהגדלה של 1.80 על 1.50 מטרים, וכ-30 תמונות בהגדלה של 50x70 ס"מ. את הפריצה הגדולה שלו כצלם עשה עינב בשנת 88', כאשר זכה בפרס של חברת קודאק לכבוד 40 שנה למדינה. מאז הוא מתעד ב"נייקון" שלו את ההתיישבות העובדת, ולדבריו, אין כמעט קיבוץ או מושב שלא היה בו. הוא מבקש לתת קרדיט לחבר קיבוצו, ישראל זמיר, שהיה עורך "על המשמר", "חותם" ו"הדף הירוק", ופתח לו הרבה דלתות. בתשובה לשאלה המתבקשת, אם היה לו קשר מיוחד עם מתנדבים (מתנדבות?), עינב לא ממש מפרט. "צילמתי כל מה ומי שהיה בקיבוץ", הוא אומר, "חיפשתי סצנות ואנשים בחקלאות, ומטבע הדברים הם היו שם, צעירים ויפים, ונקלטו בעדשה".
  
יש לך איזה סיפור פיקנטי במיוחד? 
"אחת התמונות שזכתה בתחרות ב-88' הייתה של משלוח דגים, והופיעה שם מתנדבת חשופה למדי. הבחורה הזאת, שנשארה בישראל, מאוד כעסה עליי, כי התמונה הפכה ללהיט, ונתלתה על הקיר בכל משרדי המדגה בקיבוצים. היא לא דיברה איתי 20 שנה. עכשיו חידשתי איתה את הקשר, והיא נתנה את הסכמתה להצגת התמונה בדנמרק". 
 
התערוכה בקופנהגן תתקיים במסגרת אירוע רחב יותר של הצדעה לקיבוצים ולישראל, בחסות אגודת הידידות ישראל-דנמרק. בערב הפתיחה יופיע הרכב מוזיקלי של יוצאי קיבוץ, וינאם בו אוטו רוהל, המנהל הראשון של ארגון "דקיב" ונשיא אגודת הידידות ישראל-דנמרק. בימים שלאחר הפתיחה ייערכו אירועים נוספים: הקרנת סרטים שקשורים לקיבוץ - "ילדי השמש", "מבצע סבתא" ו"תרנגול כפרות" - מופע ריקוד של האמן בן הקיבוץ, עידן כהן, ורב-שיח של מתנדבים לשעבר. בדנמרק נפתח אתר אינטרנט מיוחד, שבו יכולים המתנדבים לשעבר להירשם, על מנת לקבל מידע ולחדש קשרים. לתערוכה ולאירועים הוזמנו מתנדבים לשעבר רבים, שלהם תהיה זו הזדמנות לפגוש שותפים לדרך מאותה תקופה, להיזכר ולהחליף חוויות.
 
פורסם לראשונה ב"דף הירוק