כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

מצעד סרטי הספורט - חלק 1

דף הבית > ספורט >  מצעד סרטי הספורט - חלק 1
 
 
 

10. "האפי גילמור" ו"נער המים"- את המקום העשירי והאחרון ברשימה חולקים שני סרטים בכיכובו של אדם סנדלר. סנדלר החל את דרכו בעולם הסרטים אי שם לפני 18 שנה ב-1993, ובמשך השנים הפך לאחד משחקני הקומדיה המוערכים ביותר. שחקן לכל המשפחה לאחר צהריים של צחוק. שני סרטים אלו הם בין סרטיו הראשונים, בשנים 1996 ו-1998 בהתאמה, ועוסקים בבחור ה"דפוק" של האזור שעושה הסבה לספורט חדש. מצד אחד קשה להגדיר את הסרטים הללו כסרטי ספורט, שכן עיסוקם המרכזי אינו הספורט עצמו אלא השטויות הלא נגמרות של השחקן הראשי. מצד שני, ספורט הגולף והפוטבול מהווים את הנוף והרקע ליצירת מגוון סרטי קומדיה.

מדוע זה הסרט: מכיוון שגם אם הפוטבול והגולף אינם נחשבים לענפי הספורט הפופולריים בישראל, מצליח סנדלר לעורר את הצופה לשעה וחצי של הומור קליל. מומלץ לאחר צהריים של המשפחה או של החבר'ה ביחד. מידה של הבנה בספורט – אינה נחוצה.

 
9. "ההימור האחרון"- סרט זה מציג את אמנות ופילוסופיית גדול משחקי ההימורים – הפוקר. למה סרט ספורט? כי אם שחמט נחשב לספורט, הרי שפוקר הוא השחמט של הקלפים וההימור האחרון הוא השחמט של הסרטים. מייק מק'דרמוט (מאט דיימון) הוא סטודנט למשפטים, וחשוב מכך שחקן פוקר מחונן. משהו בדמותו של דיימון כאדם חכם מסביבתו הרגילה, כנראה מתלבש יפה עם מראהו וסגנון משחקו. אחרי הכל אין זו הפעם הראשונה שהוא מוצא את עצמו בתפקיד כזה. בתחילת הסרט מפסיד מייק את כל כספו וחסכונות חייו במשחק בודד, ואחריו הוא מקבל החלטה לנטוש את אהבת חייו – הריגוש שבהימורים. כאשר חברו הטוב (אדוארד נורטון) משתחרר מהכלא, נאלץ מייק להיגרר מחדש לעולם הפוקר בכדי להחזיר חובות עבר שחברו ערב עליהם. מהר מאוד נזכר מייק כמה המשחק היה חסר לו, ועל אף שהוא מאבד את זוגתו ואת לימודי המשפטים, נשאב מייק עמוק לעולם ההימורים, התככים והאיומים. סצנת הסיום היא ההדובדבן שבקצפת – מפגש ראש בראש של מייק מול האיש לו הפסיד את כל כספו, המאפיונר טדי ק.ג.ב (ג'ון מלקוביץ').
מדוע זה הסרט: משחק הפוקר מוצג באופן רוחני וגאוני כל כך, עד שהצופה מאמין שאלו הם החיים המושלמים - להרוויח כסף ברמאות. כמובן שליהוק שלושת השחקנים הראשיים, בתוספת מספר שחקני משנה מעולים, מוסיפה נימה חיובית לביקורת. סרט מומלץ ביותר, שדירוגו היה גבוה בהרבה אלמלא הוויכוח הסובב את החשבתו כסרט ספורט. 
 
8. "בית שאן סרט מלחמה"- בית שאן, עיר שידועה בזכות שלושה אירועים: משחק השרוכים, "סרט מלחמה" ודוד לוי, קטפה את המקום השמיני. אישית, לעולם לא אסלח לבית שאן ולאיתן טייב על משחק השרוכים, אולם ממרחק השנים, מגיע גם מעט כבוד לעיירה ולמאמן הכדורגל שלי בילדות ניני עשור. סרט זה היווה הבלחה ופריצת דרך בעולם הספורט והסרטים, ובו מתואר סיפור הישרדותה של הקבוצה בליגה הלאומית (ליגת העל של ימינו). יותר מכל מציג הסרט את הספורט מעבר למגרש עצמו. ספורט כדרך חיים, כדורגל כאירוע שמחזיק את העיר על הרגליים או כזה שביכולתו למוטט את מצב רוחם של התושבים. עלילת הסרט עוקבת אחר גיבורי הקבוצה ואוהדיה השרופים בחיי היומיום, בעבודה ובאימונים. יותר מכל ניתן לראות את היחס לכל משחק כאילו היה האחרון – להיות או לחדול. הסרט מסתיים במחזור סיום העונה. קרב על ההישרדות מול מכבי חיפה שהתמודדה על האליפות. זוכרים איך זה נגמר?
מדוע זה הסרט: הלוואי ויהיו עוד סרטים שיזכירו ולו במעט מהו הספורט לפשוטי העם ולאוהדים השרופים. אין מדובר בשחקני קולנוע נוצצים, תסריט מבוים או במאי יקר. הסרט מציג את החיים כפי שהם: שמחה, עצב, דיכאון ותהילת עולם. לא ניתן לתכנן מראש סיפור כה מרגש, ואולי זו הסיבה שטרם נוצרה יצירה דומה. דווקא בקיץ הנוכחי, כשהגועל שבעסקי הספורט מוצג בכל יום על דפי העיתונים, זהו סרט השווה צפייה.
7. "ליגה לאומית" ("Major League") – קלאסיקת ספורט לכל דבר. סדרת ליגה לאומית מונה 4 סרטים בהמשכים שהפכו לפולחן לאוהדי הספורט האמריקני בכלל והבייסבול בפרט. אתוודה ואומר בפה מלא כי אינני אוהד של הספורט האיטי, אולם הסרט הראשון בסדרה מפיח רוח חיים ושובה בקסמיו. ליהוק נדיר של שחקנים בתחילת דרכם כגון צ'ארלי שין, ווסלי סנייפס, ועוד, יצר סרט מלא באמוציות, הומור, רגעי מתח ודרמה. בסרט הראשון בסדרה, הבעלים החדשים של הקבוצה Cleveland Indians היא כמובן אישה סקסית שהספורט לא מעניין אותה כלל. בכדי להעביר את הקבוצה לעיר חדשה היא מרכיבה בכוונה קבוצה גרועה להחריד שתפסיד בכמות משחקים גדולה. כאשר מבינים השחקנים וצוות האימון את מה שמתרחש, הם מתחילים לנצח רק בכדי לקלקל לבעלים את התכנית השטנית. מפה לשם, לאחר שעברה את כל התלאות האפשריים מגיעה הקבוצה למעמד הגמר (World Series) נגד אויבתם המושבעת הניו יורק יאנק'יס.
מדוע זה הסרט: סרט פולחן שמביא איתו את החבילה המושלמת עם שחקנים מעולים. טרם פגשתי אדם שנשאר אדיש לקומדיה הגדולה, שלא צחק והתרגש יחד עם הקבוצה, שלא הזדהה עם התסכול של אוהדיה. כמובן שחוק סרטי ההמשך לא פוסח גם על סדרת ליגת לאומית, ואיכות הסרטים יורדת ככל שהסדרה מתקדמת, אולם שווה וכדאי לראות את שני הסרטים הראשונים ברצף.
6. ה"מחליפים"(The Replacements"") – גדולתם של סרטי הפוטבול, הספורט האמריקני מספר 1, הינה ביצירת שלל סוגי סרטים. המחליפים הוא סרט קומדיה-דרמה-מתח המשלב את כל המרכיבים שאנו הצופים נהנים לראות. כאשר מתחילה שביתה בליגת הפוטבולNFL, מחליט בעלי קבוצת Washington Setinals להרכיב קבוצה של מחליפים בכדי לסיים את ארבעת מחזורי סיום העונה. לצורך כך, הוא פונה למאמן בגמלאות ג'ימי מגיטי (ג'ין הקמן) איתו שיתף פעולה בעבר הרחוק. מגיטי מתחיל במסע איסוף שחקנים ממקומות לא מקומות. לתפקיד הקפטן הוא פונה לשיין פלקו (קיאנו ריבס), שחקן מכללות גדול שלא הצליח לבנות קריירה מקצוענית. פלקו עתיד להיות הדבק שיחבר מקצועית ובעיקר חברותית ומנטאלית את אוסף השחקנים ההזוי. בין היתר ניתן למצוא שחקן חירש אילם, אסיר על תנאי, שחקן כדוגל וולשי שנמצא בחובות ענק, מוכר במכולת מהיר כשד אך בעל קשר עין-יד נורא, צמד תאומים "גנגסטרים", לוחם ימ"מ פסיכי ולוחם סומו לשעבר. כיאה לסרט ספורט אמריקאי, הקבוצה מתחילה להאמין בעצמה והשחקנים רוצים להוכיח את מקומם ולזכות בכמה רגעים של תהילה.
מדוע זה הסרט: פשוט כי הוא אדיר, פשוט כי הוא תמיד גורם להרגיש טוב, פשוט כי פוטבול בסרט זה תמיד מעדן. קיאנו ריבס הוא לא שחקן גדול, אבל התפקיד יושב עליו טוב. מדוע דווקא ה"מחליפים" מקדים לא מעט סרטים? לא יודע להגדיר בדיוק. הוא שם, ובזו גדולתו.
בקרוב חמשת הגדולים. בינתיים, צפייה נעימה והמשך קיץ...