כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

קצרים מכאן - אז מיהו מעמד הביניים?

דף הבית > אקטואליה >  קצרים מכאן - אז מיהו מעמד הביניים?
 
 
 

קצרים מכאן - אז מיהו מעמד הביניים?

בבחירות האחרונות נישא בגאון שמו של מעמד הביניים הישראלי. רבים מהדוברים לטובת מעמד הביניים הציבו במרכז התכניות שלהם את המשך הפרטת השירותים והנכסים הציבוריים. אם נאמין להם, למעמד הביניים יש מספיק כסף כדי לרכוש את השירותים בעצמו. הוא לא צריך את השירותים הציבוריים הללו ואין סיבה שיממן אותם במיסים שלו.

דו"ח של מרכז אדוה על מעמד הביניים ("הרובד הבינוני בישראל, 1992-2010, תמונת מצב") מחזיר אותנו למציאות של מעמד הביניים הישראלי.

מעמד הביניים מוגדר כקבוצה ששכרה נע בין 75% ל-125% מהשכר החציוני. לפי הדו"ח כ-30% מבני מעמד הביניים בישראל עבדו ב-2010 בשירותים ציבוריים. מדובר בעובדי מדינה, עובדי בתי חולים, עובדי שירותי הרווחה, עובדי הרשויות המקומיות ועוד. הפרטה במגזר הציבורי תפגע בהם, תביא לפיטוריהם או תקטין את משכורתם.

אך הדו"ח מראה יותר מכך: גודלו וחוזקו של המעמד הבינוני בעולם כולו נסמך על קיומה וגודלה של מדינת רווחה. במדינות סקנדינביה, בהם מדינת הרווחה נרחבת, מעמד הביניים מקיף חצי ממשקי הבית. בישראל מעמד הביניים הצטמק, כשחלקים ממנו גלשו אל העוני, והיום הוא מקיף רק 27.8% ממשקי הבית. מסתבר שכדי לשגשג אנשים שמשכורתם נעה סביב החציון חייבים חינוך, בריאות ורווחה איכותיים, בזול ובאחריות המדינה.

אז מיהו מעמד הביניים, ומה הוא באמת צריך?

לדו"ח המלא של מרכז אדוה: http://bit.ly/XFtrlX