כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

גרופית - מסתכלים בצלחת

דף הבית > מסתכלים בצלחת >  גרופית - מסתכלים בצלחת
 
 
 

ענו על השאלון: איתן בניוביץ' וירון שמואלי
צילומים: מתוך ארכיון קיבוץ גרופית

שם קיבוץ:

גרופית – מקור השם הינו צורה עברית לשם הערבי ג'ריפינת, שמו של ואדי הקרוב לישוב;
כמו כן גרופית הוא נצר, ענף מעץ זית או שקמה, בייחוד ענף שנכרת לשם נטיעה חדשה.מתוך מכתב של מזכירת ועדת השמות הממשלתית:תאריך לידה: תאריך אזרוח היאחזות גרופית 24.11.1966

מספר חברים: תלוי את מי שואלים... התשובה הממוצעת היא 90. בתכנית לקלוט משפחות ולגדול עד שנת 2020 לכ-130.

אוכלוסיה כללית: כ-330 נפש

מספר כלבים: יציב

מספר חתולים:
חריג לטובה/רעה (תלוי את מי שואלים)מקורות פרנסה מרכזיים:

חקלאות: גידולי שדה וביניהם מלונים, בצל, בטטות, אבטיחים, דלעת, גידולים לזרעים ועוד. בנוסף יש מטעי תמרים, רימונים ורפת חלב.

תעשיה ושירותים: גרופית מפעל הפלסטיק – מפעל המתמחה ביצור שקיות עם פס סגר, שקיות ויריעות מונעות קורוזיה. מוסך שמשרת את כלי הרכב והמיכון החקלאי באזור ובאילת. בניין – מבצע עבודות בניין קבלניות באזור וביישוב. נגריה – בעיקר לתצרוכת פנים ומדי פעם מבצעת עבודות החוצה.

עובדי חוץ: כמחצית חברי גרופית מועסקים בעבודות חוץ במערכות החינוך האזוריות או בקיבוצים האחרים, במערכות היצור האזוריות "ערדום מפעלים אזוריים", "ערדום תקשוב", "ערדג", במועצה אזורית ובמקומות עבודה פרטיים.

יזמויות מיוחדות:

חוות הסוסים לרכיבה טיפולית: הוקמה לפני כ-15 שנה. בחוות הרכיבה הטיפולית בגרופית רוכבים מדי שבוע כ- 180 רוכבים בין הגילאים 3 ל-80. החווה פועלת בסיוע מחלקת הרווחה של המועצה האזורית. בחווה מופעלת מועדונית לילדים בעלי צרכים מיוחדים.חדר אוכל:

מתי אוכלים? חדר האוכל מופעל בעיקר במהלך השבוע בארוחות צהריים וערב. לאחרונה הוכנסה יזמה של יום שני ללא בשר וליום זה ניכר מאמץ מיוחד של המבשלות והמבשלים לרצות את ה"טורפים". ביום שישי מתקיימת ארוחה משותפת ולפניה קבלת שבת.
המנות הכי פופולאריות בחד"א: אצל הילדים "משה בתיבה" מאפה שעוטף נקניקיה. המגמה היא ללכת לכיוונים בריאים יותר, במיוחד בתזונת הילדים.

הנושא החם של השנה בשבילי הקיבוץ:

לא משעמם. מרעידת האדמה הקלה שפקדה את האזור ועד קליטת משפחות חדשות. הגיל השלישי, פנסיה, עבודה, נעורים, חינוך, דור צעיר וחוזר חלילה (פרט לרעידות האדמה חס וחלילה).

אירוע היסטורי:

השנה נציין 50 שנה להקמת ההיאחזות שעלתה בשנת 1963 (טקס העלייה נחוג ברוב עם ב-26.11.1963. לטקס הגיעו ח"כ דוד בן גוריון, הרצפלד, שמעון פרס וגם יצחק רבין, שהיה סגן הרמטכ"ל (מספר ימים לפני שמונה לרמטכ"ל), ועוד רבים וטובים.

מה מרכלים עליכם השכנים?

רק דברים טובים.

איזה סלבריטיז קשורים בצורה כלשהי לקיבוץ?

בתקופת היאחזות ביקר בגרופית פיט סיגר שנפגש עם אנשי ההיאחזות ולמחרת חולץ משיטפון בדרך לירושלים. ביקר גם נחום גוטמן שבא לצייר. ביישוב ביקרו לוי אשכול בהיותו ראש ממשלה, פנחס ספיר, יצחק שמיר בהיותו ראש ממשלה ונשיאי המדינה יצחק נבון וחיים הרצוג. המשנה לראש הממשלה משה "בוגי" יעלון קשור לקיבוץ ומגיע לבקר מספר פעמים בשנה.

גאוות הקיבוץ:

חגים המצוינים על ידי כל הקהילה ביחד, חברים ותושבים; טיפוח אווירה משפחתית ומערכת חינוך מעולה המושכת אליה ילדים מכל האזור; איכות התמרים שמטעי גרופית מייצרים בשנים האחרונות; פיתוח ושיווק בעולם של יריעות מונעות קורוזיה על ידי המפעל; המוסך, הרפת, גידולי השדה, שמתמודדים עונה אחר עונה עם אתגרים רבים; המרפאה!; הנוי!; צוות הבניין!
על כך שקיבוץ גרופית בנה יציבות כלכלית וביטחון פנסיוני מכובד לחבריו. ועוד!

עוד משהו פיקנטי?

הרבה חברים עוסקים בספורט, בימי שבת בשדות ניתן לפגוש אצים והולכים, במיוחד בחודשי החורף. בקיץ הפעילות ברובה עוברת לבריכה.

לסיכום: קיבוץ גרופית ידידותי וחם, פתוח ומקבל ובמגמה לקליטת משפחות חדשות.