כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

קצרים על השיתוף בעולם 1

דף הבית > טורים אישיים >  קצרים על השיתוף בעולם 1
 
 
 

בתמונה: שטר של בריקסטון פאונד עם תמונתו של דיוויד בואי

לונדון. איך יכולה כלכלה עירונית מקומית להתמודד עם עסקים עולמיים כמו סטארבקס, או אפילו עם רשתות ארציות? מחקרים כלכליים מראים שרק כ-10% מהכסף שתושבים מוציאים ברשתות בעירם יחזור לעיר בצורת תשלומי משכורת לעובדים וקניית סחורות מקומיות. שאר הכסף ימשיך ויזרום לידי חלקים אחרים ברשת ולבעליה.

בשכונת בריקסטון, אחת השכונות העניות בלונדון, מצאו פתרון מקורי לבעיה. במספר הולך וגדל של עסקים מקומיים ניתן לקנות באמצעות "בריקסטון פאונד", כסף שניתן להמיר לירות שטרלינג אליו, אך לא ניתן להמיר אותו חזרה ללירות שטרלינג. הרעיון הוא כפול: גם להשאיר את הכסף שמוציאים תושבים מקומיים בתוך הקהילה, ובכך להגביר את הפעילות הכלכלית המקומית, וגם לעודד מערכות של ערבות הדדית ושיתוף פעולה בין עסקים. אחרי הכול – עסקים שמקבלים את הבריקסטון פאונד יצטרכו להוציא אותו בעסקים מקומיים, מה שמעודד אותם ליצור שותפויות והסכמות עם נותני שירותים ועסקים מקומיים. כך גם העסקים וגם התושבים יעדיפו לצרוך מוצרים ושירותים ברמה המקומית.

הרעיון של כסף מקומי צובר תאוצה ברחבי בריטניה והעולם. אחרי שכונת בריקסטון הקטנה בלונדון, העיר הגדולה בריסטול תתחיל החודש להנפיק כסף מקומי משלה בסדר גודל גדול בהרבה.

כתבה בכלכליסט: bit.ly/P4cPFk