כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

הבנייה הירוקה תופסת תאוצה

דף הבית > איכות הסביבה >  הבנייה הירוקה תופסת תאוצה
 
 
 

 בחודשים האחרונים מסתמנת האצה בהקמת מיזמים של בנייה ירוקה - בכפר סבא, בדימונה ובעיקר בקיבוצים ובהרחבות הקהילתיות. בין הקיבוצים השותפים לנושא - עין דור, נוה איתן, חוקוק, לוטן, ולאחרונה, גם קיבוץ חניתה. 
במסגרת הבנייה הירוקה נעשה מאמץ לבנות מבני מגורים, שישאירו כמה שפחות חותם על הסביבה. עיקר ההשקעה נסבה סביב מערכות פוטו-וולטאיות לייצור חשמל מאנרגיית השמש, בידוד תרמי מיוחד וחלונות שמקטינים את הצורך בתאורה במשך היום.
 
פעמים רבות עוטפים הקבלנים את ההשקעה האמיתית בגימיקים כמו גינה אורגנית, קומפוסטר והכנה לשימוש במים אפורים, שעלותם מסתכמת בכמה מאות שקלים בלבד.
 
הטרנד האקולוגי העולמי החל לתפוס מקום בארץ, בעקבות החלת התקנה של רשות החשמל, שמבטיחה לייצרני חשמל פוטו-וולטאי (סולרי) מחיר של שני שקלים לקוט"ש, והופכת את ייצור החשמל לכדאי. מאז מתמקדות בנושא זה בארץ מספר חברות, שעוסקות בתחום החשמל הפוטו-וולטאי, בכלל, והבנייה הירוקה, בפרט.
 
אחת החברות הבולטות בתחום ההרחבות הקהילתיות הירוקות היא חברת דוראל ייזום, שבונה את השכונות במספר קיבוצים. לדברי מנכ"ל החברה, אלון קסל, "החברה פונה לזוגות המעוניינים לשלב השקפת עולם ואיכות חיים עם שמירה על הסביבה, אורח חיים בריא, בנייה איכותית ושירותי קהילה וחינוך". המיזם האחרון שהשיקה החברה היה ההרחבה הקהילתית בקיבוץ חניתה. בהרחבה זו הם מבטיחים לרוכשים מתקנים סולריים, שייצרו 5,000 קוט"ש בשנה, קרי, הכנסה של כ-800 שקל בחודש, המובטחת ל-20 שנה.
 
בעיה שעדיין לא נפתרה היא המחיר הגבוה יחסית של המיזמים הירוקים לעומת מיזמים אחרים, מה שמקשה על המשפחות מהשורה להרשות לעצמן לאמץ "אורח חיים ירוק".
 
פורסם לראשונה ב"דף הירוק"