כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

סוד המעיין הקסום

דף הבית > טיולים >  סוד המעיין הקסום
 
 
 

משה קוסטה עבר על אחד מהקודים הכי ברורים של המטיילים הכבדים. כמו קוסם שחשף את כל הטריקים ואחיזות העיניים מאחורי הקסמים הגדולים, קוסטה הוציא לאור את הספר "אל המעיין", ובו רשימה של מעל מאה מעיינות נסתרים ברחבי הארץ. מקומות כאלה קטנים ונידחים שבאמת אף אחד לא מכיר, ושכולם שמחים שאף אחד לא מכיר: ככה הם נשארים מחוץ לתחום של כל "עמך ישראל" בשבתות ובחגים, ורק יודעי דבר נהנים מהם.
 
 עין אי"ה, לזכר סמ"ר אילון יעקב הורביץ
 
 
באופן לא מפתיע, עורר עליו קוסטה את חמתם של יורדי המעיינות הסודיים. בתגובה לתגובות העוינות שקיבל, חזר והסביר את המניעים שהביאו אותו לשבירת קשר השתיקה: "אני מאמין שארץ ישראל שייכת לכלל הציבור, ודרך פרסום המקומות המיוחדים בה ניתן לחבר את עם ישראל לארצו ולטבע", אמר.
 
לא בטוח שההסבר ירצה את אותם אלה שהמעיין הפרטי שלהם מאחורי הקיבוץ הפך פתאם למקווה הפופולרי של עיירת הפיתוח הסמוכה. בכל מקרה, לרגל צאת ספר ההמשך "אל המעיין 2", החלטנו שבגלל שנראה שיש כל כך הרבה מעיינות סודיים ברחבי הארץ, לא יזיק אם נגלה לכם על כמה מהם.
 

עין נזם/ חונזיר

סתם שתדעו: גובה המים כשני מטר, והם מתאימים לרחצה בכל עונות השנה. יש סככה וכיסאות, אבל בקיץ גם הרבה מאד יתושים. ברגל הליכה של שלוש דקות מהרכב, אבל אפשר גם להגיע ממש עד המעיין באופניים.
תפתחו מפה: מבית שאן נוסעים דרומה על כביש מס' 90 לכיוון ירושלים. בצומת הקיבוצים פונים שמאלה לכביש 6678, לכיוון עין הנציב, שדה אליהו וטירת צבי. קילומטר אחד אחרי קיבוץ שדה אליהו פונים מערבה ימינה בסימון שביל כחול, ומיד מגיעים למזלג שבילים. נוסעים בשביל הימני המוביל לשורת ברושים. מחנים את הרכב ליד הברושים, עוברים את תלולית העפר לכיוון החממות, מזהים את שביל הולכי הרגל, הולגים כ-30 מ' ומגיעים.
נקודת ציון: 19850/2044
מפת סימון שבילים: מס' 3
  
עין נזם. סככה, כסאות ויתושים
 

עין אי"ה

סתם שתדעו: מדובר בבריכת בטון בעומק של כמטר וחצי, ממנה נובעים מים נקיים וצלולים במשך כל ימי השנה. הנקודה היפה, הצופה אל נוף שלושת הגבולות, שופצה ומשומרת על ידי חבריו של חייל גבעתי, סמ"ר אילון יעקב הורביץ (אי"ה) מהמושב נוב, שנהרג בתאומת אימונים ברמת הגולן בשנת 2004.
תפתחו מפה: נוסעים על כביש מס' 92 מזרחית לכינרת ובצומת כורסי פונים ימינה לכביש מס' 789.
בצומת אפיק פונים ימינה לכביש מס' 98 לכיוון מבוא חמה. לאחר כ-1 ק"מ פונים שמאלה לכיוון מיצר. חולפים על פני הפנייה למיצר, ממשיכים עוד כ-200 מ' ומגיעים לצומת T.
פונים ימינה (יש שילוט לעין אי"ה). לאחר כ-750 מ' פונים שמאלה (יש שילוט לברקים). יורדים עם הכביש 1.2 ק"מ עד שמגיעים לשער ברזל מצד שמאל. מחנים את הרכב, עוברים את השער והולכים על בסיס השביל כ-400 מ'. קצת לפני עץ אקליפטוס גדול עולים בשביל לכיוון צפון, ואחרי כ-100 מ' מגיעים למעיין.
נקודת ציון: 2201-2404
מפת סימון שבילים: מס' 1
 
עין אי"ה. נוף משגע של משולש הגבולות

עין נמר

סתם שתדעו: עין נמר נובע מתוך מערה בערוץ נחל צאלים, ואפשר להגיע אליו רק בהליכה של שלושה שעות. המים קרירים וטובים לשתיה, אבל בחורף קיימת סכנת שיטפונות.
תפתחו מפה: מעין גדי נוסעים דרומה על כביש מס' 90, ולאחר כ-11 ק"מ פונים מערבה לדרך שחורה אשר מתאימה לכל רכב (יש שילוט לנחל צאלים). נוסעים כ-3 ק"מ עד שמגיעים לחניון נחל צאלים ושם מחנים את הרכב. יורדים בשביל השחור לנחל צאלים, משיכים ללכת עוד כ-2 ק"מ על בסיס הנחל, עד למפגש עם דרך המסומנת בירוק. הולכים בדרך הירוקה עוד כ-1.1 ק"מ ומגיעים לעיקול, במפגש עם דרך המסומנת באדום. ממשיכים עוד כ- 450 מ' בדרך האדומה ומגיעים לעין נמר.
נקודת ציון: 1799/0850
מפת סימון שבילים: מס' 11
 
עין נמר. להזהר משיטפונות

עין עלווה

סתם שתדעו: המים הקרים במיוחד נובעים מתוך מבנה בטון ועומקם כ-1.3 מטר, אבל מחוץ למבנה ממשיכה הנביעה כנחל יפה עם כמה פינות מוצלות, מעולות לשכשוך רגליים. ליד יש איזור מוצל המתאים לפיקניק עם כל המשפוחה, ואפשר להגיע ממש עד הנקודה עם רכבי 4X4 או עם אופניים.
תפתחו מפה: נוסעים על כביש מס' 89, מצומת מירון לכיוון ג'יש (גוש- חלב). נכנסים לגוש חלב ובפנייה השנייה פונים ימינה לסמטה. נוסעים עם הכביש עד שהוא הופך לדרך עפר, ומחנים את הרכב. יורדים עם השביל צפונה ע"ב הסימון הירוק לכיוון הנחל, ולאחר כ-650 מ' מגיעים למפגש שבילים במפגש ערוצים גדול. פונים מזרחה (ימינה), עולים בשביל רחב כ-250 מ' ומגיעים למעיין.
נקודת ציון: 1927/2709
מפת סימון שבילים: מס' 2
 
 
 
 המעיינות והמסלולים באדיבות הספרים "אל המעיין" "ואל המעיין 2"
 

עוד טיולים? מסלולים למיטיבי לכת, מיטיבי שבת, מיטיבי לדת ומיטיבי לסת בגליל העליון