כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

המשק דואג לחשק

דף הבית > יחסים >  המשק דואג לחשק
 
 
 

מציאת בן זוג אינה מטלה פשוטה, אבל מתברר שהכל שאלה של מקום המגורים שלכם: בקיבוצים הדתיים מעוניינים לסייע לחברים הצעירים למצוא בן או בת זוג ולהתחתן, ומוכנים אף להשקיע בכך לא מעט כסף. השיטה: "תקציב חיזור" שמקבלים בני הקיבוץ הרווקים כדי לצאת לבילוי רומנטי.
 
מדובר בסכום שנע בין 150 ל-200 שקל בחודש, הניתן לבחור או לבחורה בני הקיבוץ לאחר שהגישו בקשה לקבלו לצורך מימון מפגש עם בן זוג פוטנציאלי, שיחות טלפון ועוד. "המטרה היא לעזור לבני הקיבוץ, כך שהעניין הכספי לא יהווה מכשול בדרך למציאת בני זוג", מסביר ג' מקיבוץ לביא. "לאחותי היה לא מזמן חבר, ולמרות שהם כבר נפרדו, היא נפגשה עם מזכירת הקיבוץ וזו דאגה שאחותי תקבל החזר מלא על ההוצאות בתקופה שהם יצאו".
 
תנועת הקיבוץ הדתי מונה כיום 19 קיבוצים ויישובים קהילתיים. כמה מהם כבר עברו תהליך הפרטה ו"תקציב החיזור" שלהם בוטל, אולם ברוב הקיבוצים הדבר נחשב מקובל מאוד. ח', בן קבוצת יבנה, מסביר שהכל מבוסס על אמינות. "מי שיוצא 'ברצינות' זכאי להחזר", הוא אומר. "לי יצא מספר פעמים להגיש בקשות להחזר, ובשלב מסוים המזכיר אמר לי: 'אתה זוכר שהמטרה בסוף זה להתחתן, כן?'. על דייטים חד פעמיים לא ביקשתי החזר, אבל אני מאמין שיש כאלה שמבקשים", מוסיף י'. "פעם יצאתי עם בחורה במשך עשרה חודשים, אבל רק לאחר שלושה חודשים ביקשתי החזר. אתה פשוט כותב פתק שבו אתה מבקש זיכוי במסגרת תקציב חיזור, ואז נותנים לך".
 
"כשמתחילים לצאת עם בחור זה צעד מאוד אינטימי, שכביכול אדם נוסף שותף לו", מודה א' (23) מקיבוץ לביא, "אבל לא שואלים אותנו יותר מדי שאלות, ולרוב מי שמטפל בעניין הוא אדם דיסקרטי שיודע עוד הרבה 'סודות' חברתיים בקיבוץ. אבל כן, זה גם יכול להיות מביך למדי, במיוחד אם המזכיר יודע עוד לפני ההורים שאת יוצאת עם מישהו".
 
ומה אם אלה שלא מוצאים בן זוג, למרות ההתגייסות הקולקטיבית והרצון הטוב? "נכון שזה עלול לחדד את תחושת החריגות והתסכול", אומרת א', " אבל זה חלק מההשלכות של לגור בקבוצה".
"צריך גם להיזהר שלא לחשוף את הקלף", מסכם ח', " כי אחרי שבת הזוג מגלה שאתה מקבל תקציב בשביל לבלות איתה, היא תמיד מצפה שאתה תשלם".
 
 
פורסם לראשונה ב"דף הירוק