כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

אלף איש בועידת העשוקים

דף הבית > הדף הכחול >  אלף איש בועידת העשוקים
 
 
 

כאלף עובדים זרים וחברי תנועות הנוער השתתפו במוצ"ש ב"ועידת העשוקים", שהתקיימה בגן לוינסקי הסמוך לתחנה המרכזית בתל אביב. המפגינים מחו נגד הקשר המתמשך בין ההון לשלטון, כשהם מציבים במרכז את שאלת גורלם של ילדי העובדים הזרים. ההפגנה, שנערכה כבכל שנה במועד הסמוך לזה שבו מתקיימת ועידת ישראל לעסקים, אורגנה על ידי הצוות הפוליטי של משלחת השינשינים של תנועת השומר הצעיר, בשיתוף סיעת מרצ בהסתדרות, התנועה הקיבוצית והארגון Israeli children.
 
"אנחנו כאן כדי לומר 'לא' לאלי ישי, שר הפנים", אמר חבר הכנסת ניצן הורוביץ בנאומו בוועידה. "באנו לכאן כדי להרים קול צעקה נגד הקיפוח והניצול של העובד הזר והעובד הישראלי גם יחד, קול אחד הקורא להפסיק את תופעת הדלת המסתובבת". ח"כ דב חנין יצא בנאומו נגד הצעת הממשלה להרחיב את תוכנית ויסקונסין, וקרא "להילחם באבטלה ולא במובטלים". בין הדוברים הנוספים בוועידה היו ח"כ דניאל בן סימון, מרכז אגף המשימות בתנועה הקיבוצית יואל מרשק, ומחזיק תיק ההתיישבות בהסתדרות, הנרי אלקסלסי. במהלך האירוע הוצגו על הבמה קטעי דרמה הממחישים את הקשר הישיר בין ההון לשלטון, בהפקת חברי משלחת שנת י"ג של השומר הצעיר. כמו כן, הופיעו האמנים דן תורן, קוואמי ויהלי סובול, שהביעו בשיריהם את הזדהותם עם המחאה.
 
בשל מגבלה שהוטלה על ידי המשטרה, מספר האנשים שהורשו להיכנס למתחם שבו התקיים האירוע היה נמוך יותר ממספרם של אלה שהגיעו למקום לפני שנה. במהלך הערב פינו רבים מחברי תנועות הנוער את מקומם, כדי לאפשר את כניסתם של העובדים הזרים. רבים מהעובדים הזרים, שנכחו בהפגנה, עברו במקום במקרה, ולא ידעו עליה מבעוד מועד. "אני מניחה שאנחנו לא עושים שום דבר בנושא הזה, פשוט כי אנחנו לא יודעים עם מי לדבר", אמרה מישל, עובדת זרה מהפיליפינים. "אין לנו אנשים בדרגים הגבוהים בישראל. יכול להיות גם שאנשים מפחדים", הוסיפה.
 
פורסם לראשונה ב"דף הירוק