כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

חיזוק הקן הקיבוצי

דף הבית > הדף הכחול >  חיזוק הקן הקיבוצי
 
 
 

יוזמה משותפת - של אנשי חינוך, מזכירי קיבוצים, הנהגת השומר הצעיר וההנהלה הציבורית של השומר הצעיר - מתארגנת בימים אלה במטרה לחזק ולהעצים את הקן הקיבוצי של התנועה. אחד ממארגני היוזמה החדשה הוא אורי אופיר, בוגר קן השומר הצעיר ברחובות, חבר לשעבר בהנהגת השוה"צ, וכיום פעיל באגף המשימות ובמטה השיתופי ומועמד לחברות בקיבוץ מצר.
 
בחודשיים האחרונים התקיימו שלושה מפגשים של אנשי חינוך במשמר העמק, ביד מרדכי ובסאסא, בהם עסקו המשתתפים בשאלת הקשר בין הנהגות הקיבוצים להנהגת השומר הצעיר. על הנושאים שעלו במפגשים האזוריים שוחחו אנשי הצוות היוזם עם מזכ"ל התנועה, אייל רייז, רכז הקן הקיבוצי, גיא טובול, ואנשי ההנהלה הציבורית: חיים (ג'ומס) אורון, מרקי לוי ודורון ליבר, ולאחר השיחות הללו פרסמו קול קורא לקראת מפגש משותף של חברי קיבוצים עם אנשי השומר הצעיר שהתקיים במצר לפני כשבועיים.
 
"אנו, חברי קיבוצים ובוגרי השומר הצעיר, רוצים לראות בתנועת הנוער את המוקד המרכזי בו מקבלים בני הקיבוץ את החינוך הערכי שלהם", נאמר במסמך. "לתנועה יש את היכולת למלא את התפקיד המרכזי ביצירת העתיד הקיבוצי. ללא נוכחות משמעותית של השומר הצעיר, החלל מתמלא במסגרות שלא יכולות להפוך לתחליף. אנו מחויבים לחשיבה מחודשת ורעננה, שתציב אתגרים משמעותיים במציאות המשתנה של ימינו אנו".
 
בהמשך המסמך מפורטות הנקודות הנוגעות לאופיו של הקן הקיבוצי, מוצעים שינויים בהנהגת התנועה, המורכבת בעיקר מחברי תנועת הבוגרים ובמסלולי ההגשמה שלה, והוא מסתיים בקריאה להנהגת התנועה, להנהגות הקיבוצים ולהנהלה הציבורית, לפעול בהתאם לרוח המסמך.
  
62 איש הגיעו למפגש, שבו הוצג המסמך והתקיים עליו דיון סוער. פז רייזל מיד מרדכי, מנהל חברת הנעורים שקמה, של יד מרדכי, כרמיה וזיקים, מאנשי הצוות היוזם, טוען שהבעיה העיקרית נעוצה בכך שהשומר הצעיר בחר בעשור האחרון לעסוק במשימה של בניית הקבוצות השיתופיות, והדבר בא על חשבון מרכזיותה של תנועת הנוער בעיר ובקן הקיבוצי. "הקנים הקיבוציים נאבקים על קיומם", הוא אומר, "ונדרשת חזרה של השומר הצעיר אל המשימה העיקרית שלו - חיזוק הערכים והאידיאל של החיים השיתופיים גם בקיבוץ המתחדש".
 
בעקבות הכנס הוחלט בהנהלה הציבורית של השומר הצעיר כי יוקם צוות משותף לנציגי הקיבוצים ולהנהגת השומר הצעיר בליוויו של מרקי לוי, מנכ"ל התנועה הקיבוצית, שיגיש עד תחילת נובמבר הצעות אופרטיביות לחיזוק הקשר בין תנועת הנוער לקיבוצים. "אני חושב שחברי ההנהגה הבינו שהם לא צריכים להרגיש מאוימים על ידינו", אומר אופיר שבעבר מתח ביקורת על הנהגת השומר הצעיר, "ושהם יכולים להיעזר בנו כאנשים שמוכנים להירתם לשינוי המצב שבו התנועה הולכת ומצטמצמת בקיבוצים".
 
רייז אומר בתגובה, כי התנועה עצמה החלה כבר לפני חצי שנה בדיונים על מצב הקן הקיבוצי, והיוזמה החדשה משתלבת בדיונים שנערכו בנושא זה בהנהגה ובהנהלה הציבורית. לדברי רייז, חיזוק הקן הקיבוצי הוא הכרח לאור העובדה שהקיבוץ הארצי איננו קיים יותר ולאור הלחץ התקציבי, שגרמו תביעותיהן של קיבוצי ההטלות על חבצלת ועל התנועה הקיבוצית. "הגדרת הזהות והשייכות השומרית בקיבוצים הולכת והופכת פחות ברורה. נשאלת השאלה, אם בקיבוץ מסוים רק ההורים של החניכים הפעילים בקן צריכים לעודד את פעילותו, או שהקיבוץ כולו צריך לתמוך בפעילות", אומר רייז ומוסיף, "חשוב לציין שלצד תהליך קבוצות ההמשך, קיים גם מסלול ה'גרעינים הייעודיים', שחבריהם מיועדים מראש לשנת שירות בקיבוצים".
 
פורסם לראשונה ב"דף הירוק"