כניסה לקהילת במקום
 
דואר אלקטרוני
 
סיסמה
 
שכחת סיסמה?
 
 
משתמש חדש?
 
 
לוח עבודה בקיבוץ.png
 
 
 

השיתוף – חזק בפריפריה

דף הבית > הסיפורים שלכם >  השיתוף – חזק בפריפריה
 
 
 

 

תכנית "החממה הקהילתית" של עמותת "תור המדבר" ומעגל הקבוצות מוסיפה לעודד הקמה של קבוצות שיתופיות חדשות בפריפריה הגאוגרפית והחברתית של ישראל. שיחה עם הילה נהון-אפרתי, ממובילות התכנית, בעקבות סמינר של קבוצות בוגרות התכנית

 
 
תמונה קבוצתית
  

"המטרה המרכזית של כל המהלך הזה היא לתת לקבוצות שיתופיות צעירות את התחושה שיש להן שותפים, שיש קבוצות אחרות בשלב דומה לשלהן שחוות התלבטויות דומות ויכולות להיות מעגל רלוונטי לשיחה ולמציאת דרך", כך מסכמת הילה נהון-אפרתי (31), מקהילת קמה שבבאר שבע, את הסמינר לקבוצות בוגרות צבא שהתרחש בירוחם בסוף חודש נובמבר ואותו ריכזה.

היא מוסיפה "הסמינר נועד גם לבחון את האפשרות של התיישבות בפריפריה הגאוגרפית-חברתית בישראל. זאת אחת הסיבות לכך שהסמינר היה בירוחם. רצינו לבחון את הצרכים והאפשרויות שיש בפריפריה וגם להתמודד עם קשיים שמלווים קבוצות שמגיעות לפריפריה עם יומרות חברתיות, כמו למשל – איך להגיע למקום ולא להניח שאתה יודע הכול ואתה תביא את כל הפתרונות. איך לעבוד בשיתוף פעולה עם הממסד העירוני והקהילה בעיר."

לפני כמה שנים עלה בקהילת קמה (עליה כתבנו כבר בגיליון 30 של במקום) הרעיון ליצור תכנית להקמת קהילות שיתופיות חדשות. כיום, "החממה הקהילתית" חיה ופועלת בשיתוף פעולה בין עמותת "תור המדבר" של קהילת קמה ומעגל הקבוצות, ומהווה את הנתיב המרכזי בו מצטרפות קבוצות למעגל הקבוצות. בשנת 2011 הוקמו חמש קבוצות חדשות במסגרת התכנית.

"כחלק מהחממה הקהילתית אנחנו מקיימים תכנית סמינרים וליווי לגרעינים מתנועות כמו הצופים, בינ"ה, בני המושבים, אחריי, מעשה, חוגי סיור והחברה להגנת הטבע, שמוציאות גרעינים לנח"ל, אך אין להן אופק הגשמה בקבוצות המשך או תנועת בוגרים. הרעיון הוא לעשות לגרעינים האלה סמינרים שפותחים בפניהם את האפשרות לחיות חיים שיתופיים לאחר השחרור בשיתוף פעולה עם התנועות והמדריכים השונים."

 

בסמינר הקבוצות הבוגרות השתתפו שלוש קבוצות מ"החממה הקהילתית" שכבר חיות חיים שיתופיים אחרי שחרור מהצבא, כל אחת בחלק אחר של הארץ.

קבוצת שיח, המונה 15 חברים בוגרי תנועות נוער שונות, רובם סטודנטים, מתגוררת בבאר שבע ומתכננת להישאר בדרום לאחר שהחברים יסיימו ללמוד, אך לא בהכרח בבאר שבע.

קבוצת פרא, המונה 7 חברים מבוגרי "בני המושבים", התיישבה בירושלים לפני מספר חודשים ולוקחת חלק בהפעלת מסגרת למידה לצעירים בירושלים.

קבוצת פארן, המונה 10 חברים מבוגרי חוגי סיור, השתחררה לא מזמן והתיישבה בשכונת הדר בחיפה, שם הם משתלבים בפעילות החברתית הענפה של צעירי השכונה.

לדברי הילה, כל הקבוצות מקיימות בתוכן רמות גבוהות של שיתוף יום יומי (שיחה שבועית של הקבוצה, מפגש יום יומי, החלטות משותפות) ורמות שונות של שותפות כלכלית.

הילה מסכמת "קבוצת פרא כבר הצטרפה למעגל הקבוצות ואנו מקווים שגם הקבוצות האחרות יעשו זאת. זאת התנועה שלנו והיא הכלי לפעולה משותפת ליצירת קהילות נוספות, וגם להשפעה רחבה יותר על החברה."

 

 "אנחנו רוצים לתת לקבוצות שיתופיות צעירות את התחושה שיש להן שותפים, שיש קבוצות אחרות בשלב דומה לשלהן שחוות התלבטויות דומות ויכולות להיות מעגל רלוונטי לשיחה ולמציאת דרך"